کالیگولا، امپراطور مجنون

38654c5eb95c781b2a25c51afbc474ad

دیوانه ای که برتخت حکومت نشست و جنایت کرد! کالیگولا امپراطور مجنون. نام واقعی او ژولیوس اگوستوس گرمانیکوس بود،پدر او گرمانیکوس یکی از محبوب ترین پادشاهان روم بود، لقب او به علت چکمه های کوچکی است که همیشه میپوشید،لقب او را بر همین اساس کالیگولا گذاشتند.
پس از مرگ پدرش کالیگولا که فرزند کوچک خانواده ی خود بود به دور از درگیری ها باقی ماند جایی که از ۵برادرش سه نفر کشته شدند، و دو نفر دیگر تبعید شدند و یا محبوبیت و صلاحیت خود را از دست دادند، تمام این اتفاقات باعث شد کالیگولا به قدرت برسد، بر اساس متون و مدارک، شش ماه اول حکومت او خوب و عادی بوده اما پس از ان بود که کالیگولا تبدیل به مخوف ترین شاه تایخ شد، او از هیچ جنایتی فرو گذار نمیکرد، کالیگولا بر طبق اسنادی که ۸۰ سال پس از مرگش نوشته شده اند، به زور با خواهران تنی خود رابطه ی جنسی برقرار کرد و با یکی از انها حتی ازدواج نیز کرده بود! در بیش مدارک باقی مانده از دوران او کالیگولا شخصی مجنون و دیوانه با رفتاری سادیسمی معرفی شده است، او که دارای ارتش بسیار قدرتمندی بود دستور داده بود برای او کشتی هایی بسیار بزرگ بسازند! این کشتی ها در دریاچه ی “نمی” در جنوب محل حکومت او قرار داشتند و به نظر میرسد او چندسال اخر عمر خود را در کشتی زندگی میکرده!
در جلدششم تاریخ روم درمورد شخصیت او این گونه سخن رفته:کالیگولا مردی با قدی نسبتا بلند بود،رفتاری بسیار تند و خشن داشت و عموما با حرکاتی جنون امیز راه میرفت، با خواهران خود ازدواج کرد و اسب خود را نایب خدایان میدانست! محبت او به اسبش به حدی بود که در طول حکومتش ده ها نفر را به خاطر سهل انگاری در مراقبت از اسبش به قتل رساند.
درمورد جنایات کالیگولا سخنان بسیاری گفته شده اما از مواردی که قابل ذکر است میتوان به علاقه ی شدید او به کشتار اشاره کرد، کالیگولا مردم خودش را اتش میزده، سربازان دشمن را به اسب میبسته و انقدر انها را میدوانده که اعضای بدنشان متلاشی شود.
او دستور داده بود در مرکز شهر میزی از سنگ قرار دهند، بر روی این میز صدها نفر به فجیع ترین شکل کشته شدند، او دستور قطع دست و پای متهمان را میداد. اما مخوف ترین داستان گفته شده درمورد او مربوط به دیواره ایست که ارتفاع زیادی داشته، در یکی از شورش های مهارشده توسط کالیگولا او دستور داد مردم ان شهر را از این بلندی به پایین پرت کنند!حداقل ۵هزار نفر از این دیواره به پایین پرت شدند.
کالیگولا در دوران حکومتش به شدت اصرار بر ساخت دو اثر داشت تا نام او را تا ابد زنده نگه دارند. درمورد علت انجام این کارها و خصوصیات رفتاری عجیب او پزشکان معتقدند که به احتمال زیاد او مبتلا به بیماری ویلسون بوده است. رفتار او نمونه ی بارز یک انسان سادیسمی است،او شب ها با ماه حرف میزده و در کشتن حتی لحظه ی درنگ نمیکرده.
کالیگولا در سن ۲۹سالگی توسط دوتن از مشاوران خود که به همسر یکی از انها تجاوز کرده بود کشته شد. دربسیاری از متون ادبی معاصر مانند کامو و گراوز به او اشاره شده است و میتوان او را نامدار یک حاکم خونخوار در تاریخ دانست. در سینما نیز او از شهرت بالایی برخوردار است،که میتوان به فیلم ردا محصول سال ۱۹۵۳ با بازی جی رابینسون اشاره کرد.
از سخنان معروف او:::بگذارید از من متنفر باشند،تا زمانی که از من میترسند مهم نیست!
روم تنها یک شهر است،پر از مردمی که منتظرند گردنشان قطع شود!

تهیه و ترجمه: گروه مجله اینترنتی آمازینگ مک

منبع : WikiPedia

مطالب مرتبط

یک دیدگاه در “کالیگولا، امپراطور مجنون

  1. Hey bro!I seriously think God is the best Real Estate Agent in the world. Hahaha! When I got the optonturipy, I will share with you about how God provided our home that we are living in now. It was a miracle I tell you! I can taste the joy and excitment that you are going through now! Have fun!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *