ولادیمیر دمیخوف، دکتر اعضا!

دکتر ولادیمیر دمیخوف پدر جراحی پیوند اعضا در دنیاست، او که متولد شوروی بود اقدام به انجام ازمایشاتی بسیار عجیب و جالب کرد، از امکان پیوند سر و مغز تا انجام این کار، او همچنین در مورد امکان زنده کردن مردگان نیز کارهایی انجام داد! دمیتری دمیخوف یکی از دوستان نزدیک منگله تا قبل از جنگ بود و هردو علاقه ی شدیدی به امکان ایجاد جهش و انسانی برتر داشتند…

ولادیمیر دمیخوف، پدر پیوند اعضا در دنیا! او یکی از برترین دانشمندان دهه ی 50-80 بود که به انجام ازمایشات بسیار عجیبی دست زد، دمیخوف در سال 1967 اولین عمل پیوند قلب در دنیا را انجام دادو دو سال پس ازان  نیز به عمل پیوند ریه اقدام کرد، این نابغه ی بزرگ در سال 1937 طرح اولین قلب مصنوعی دنیا را داده بود، در سال1945 اولین عمل نمادین از پیوند قلب را انجام داد، در سال 1946 مراحل پیوند ریه را مشخص کرد و در سال 1948 اولین عمل پیوند کبد را اجرا کرد اما طرح عجیب او مربوط به سال 1951 و انجام عمل پیوند سر بود!

dd3fa70bffd9cb7e1bf904cf2e8f4ca6

طرح او که بسیار دقیق و جالب بود در نهایت به علت مسائلی پذیرفته نشد، اما او در اقدامی عجیب شروع به انجام این کار بر روی حیوانات کرد دمیخوف در طول 19 سال بیش از 15 سگ و 8 میمون را تحت عمل پیوند سر قرار داد، اولین عمل او مربوط به سال 1954  بود که در ان او سر توله سگی را به یک سگ بالغ ژرمن شپرد پیوند زد، این دو سگ پس از 5 روز از بین رفتند.
او در ازمایشی دیگر همین کار را با دوسگ بالغ انجام داد، یکی پس از 2و دیگری پس از 6 روز مردند اما به نظر میرسید او موفق به انجام این عمل شده است، در ازمایشات او مشخص شد که با وجود دو سربودن جانوران اگر تنها یک سر غذا مصرف کند برای کل بدن کاملا کافیست، او در سال 1966 و در مقاله ای عنوان کرد میتوان سر انسانی را به انسان دیگر پیوند زد به طوری که تمام اطلاعات مغزی ان شخص در بدن فرد دیگر منتقل شود!

e01eaff9623bb899bd0101a18e32854a

او همچنین عنوان کرد با توجه به اینه مغز انسان ساعت ها پس از مرگ همچنان زنده است، میتوان با پیوند مغز فردی را که مرده به زندگی بازگرداند چرا که مفهوم یک شخص و در واقع تمام زندگی او مغز است و بدن تنها نقش یک حمال را دارد، اما طرح های او به خاطر عجیب بودن و خصوصا ماهیت غریبشان به طور کامل رد شدند.

هرچند او همین ازمایشات را برروی حیوانات انجام داد، در سال 1970 او سر یک سگ را که یک دقیقه از مرگ ان میگذشت به سگ دیگری پیوند زد! این سگ به مدت 18 روز زنده ماند و ازمایش او کاملا موفقیت امیز بود و در نهایت به علت بیماری دیگری مرد.

324bdbd2012014851b5ca2750f25f342

دمیخوف که لقب دکتر فرانکنستاین را یدک میکشید در سال 1935 در ازمایشی مشترک با دکتر منگله ی معروف اقدام به دستکاری رنگ چشم و اعضای یک میمون کرده بودند! این میمون که لارا نام داشت دارای چشمانی ابی و دستان میمونی از نوع دیگر را دارا بود و در نهایت به علت مشکلات خونی مرد اما او و دکتر منگله همکاری های خود را شروع جنگ ادامه دادند، دمیخوف، ارزوی زنده کردن مردگان را داشت و به نظر میرسد حداقل دررابطه با حیوانات موفق به این کار شده بود، دمیخوف در سال 1950 با ارسال نامه ای به استالین از او درخواست کرده بود که به او اجازه ی پیوند سر در انسان را بدهد، هرچند دمیخوف میگفت که استالین اجاز ه ای این این کاررا نداده اما به عقیده ی بسیاری او این ازمایش را بر روی انسان نیز انجام داده بود.
دمیخوف  در سال 1998 درگذشت.

 

منبع : 

مطالب مرتبط

یک دیدگاه در “ولادیمیر دمیخوف، دکتر اعضا!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *