مورچه‌ی برده‌دار

مورچه‌ی برده‌دار با دزدیدن نوزادان مورچه‌های لانه‌های دیگر، آن‌ها را به بردگی می‌گیرد. پس از اینکه مورچه‌های برده در لانه‌ی مورچه‌های برده‌دار بزرگ می‌شوند به گونه‌ای کار می‌کنند که انگار کلونی خودشان است درحالیکه مورچه‌های برده‌دار بر روی تآمین نیروی کار از لانه‌های همسایه تمرکز می‌کنند. این رفتار با اینکه غیرمعمول است ولی چندین بار به صورت مستقل فرگشت یافته است.

68

فرگشت مورچه‌ی برده‌دار

اولین نظریه‌ای که به منشأ رفتار برده‌داری می‌پرداخت در کتاب منشأ انواع داروین مطرح شد که بیان می‌کرد این رفتار یک محصول جانبی دزدیدن نوزادان در بین گونه‌ها بوده است.

بچه‌داری سربار

برخی جانداران برای بزرگ کردن نوزادان خود به کمک گونه‌های دیگر جانوری تکیه می‌کنند. به این کار، بچه‌داری سَربار گفته می‌شود. این روش در برخی گونه‌ها از پرندگان، ماهی‌ها، یا حشرات دیده می‌شود. این گونه‌ها از امکانات میزبان برای پرورش نوزادان خود استفاده می‌کنند و برای نمونه پرندگان سربار، تخم‌های خود را در لانه‌ی پرندگان دیگر قرار می‌دهند. با این کار، جانور سربار زمان بیشتری پیدا می‌کند تا نوزادان بیشتری به دنیا آورده و نسل خود را تقویت کند. یکی از حشراتی که بدین شکل رفتار می‌کند مورچه‌ی برده‌دار است.


منبع

مطالب مرتبط

2 دیدگاه در “مورچه‌ی برده‌دار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *