مارمولک بدون دست و پا, عجیب و جالب به نام مارمولک شیشه‌ای ( پیتلوس )

مارمولک شیشه‌ای (نام علمی: pseudopus apodus)
خزنده‌ای است که در شرق و جنوب شرقی اروپا تا جنوب غربی آسیا و آسیای مرکزی یافت می‌شود. اندازه این مارمولک از نوک پوزه تا مخرج ۵۰۰ میلی‌متر و به احتساب دم ۵۸۴۴ میلی‌متر می‌باشد.

76000217-d026-44f8-9da8-0fb5239257f8 (1)
مشخصات: داراي چين عميق پهلويي از سر تا ناحيه مخرج؛ آثاري از اندامهاي حركتي عقبي به شكل زياده باريك در اطراف مخرج ديده مي شود؛ سوراخ گوش مشخص.
رنگ آميزي: سطح فوقاني بدن قهوه اي روشن يا تيره، گاهي مايل به قرمز، سبز زيتوني يا زرد نخودي؛ ‌قسمت سر اغلب روشن تر؛ سطح شكمي روشن تر؛ جوانها خاكستري زيتوني با نوارهاي تيره.

زيستگاه: نواحي مرطوب و يا نسبتا خشك، در دامنه‌ها و شيبهاي صخره اي، ديوارهاي سنگلاخي، توده سنگها، دره‌ها، كناره رودخانه‌ها با پوشش گياهي انبوه يا پراكنده جنگلي، بوته اي، علفزار، چمنزار، باغها و نيز حاشيه شاليزارها و مزارع.

a77ba613-b256-4f29-b021-1a676844b45f
عادات و رفتار: هنگام روز فعاليت مي كنند؛ پناهگاه آنها زير برگها، در حفره‌ها، زير بوته‌ها،‌سنگها و شاخه‌هاست؛ از حشرات مخصوصاً ملخ‌ها، لارو حشرات، كرمهاي خاكي، نرمتنان، مهره داران كوچك، تخم پرندگان و خزندگان تغذيه مي كنند؛ زمستان خوابي معمولاً از مهر تا آذر شروع و در اسفند تا ارديبهشت پايان مي يابد؛ جفتگيري پس از اتمام زمستان خوابي، و تخمگذاري در اوايل تابستان، بين 6 تا 12 تخم سفيد، كشيده با پوسته نرم در زير سنگها، خزه‌ها يا برگها مي گذارند كه پس از يك ماه تا 2 ماه باز مي شوند؛ در طول اين مدت و تا وقتي كه نوزادها بتوانند شكار كنند تحت مراقبت ماده‌ها هستند؛ جوانها در 2 تا 3 سالگي بالغ مي شوند؛ عمر آنها در اسارت ات 55 سال گزارش شده است.

76000217-d026-44f8-9da8-0fb5239257f8
محل زندگی در ایران :
در ایران اغلب در شمال کشور ( گلستان، گیلان ، مازندران) زیستگاه این نوع مارمولک است  این مارمولک عجیب که اغلب مردم محلی مخصوصا مازندران به اسم مار پیتلوس میشناسند کاملا بی آزار است پوست بالایی این موجود بسیار سخت است اما زیرین که شکم این مارمولک میباشید نرم بوده


منبع : اختصاصی  و wikipedia

مطالب مرتبط

35 دیدگاه در “مارمولک بدون دست و پا, عجیب و جالب به نام مارمولک شیشه‌ای ( پیتلوس )

  1. سلام و سپاس فراوان از اشتراک گذاریتون .مطالب سایت عالیه
    به امید موفقیتهای روز افزون
    خسته نباشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *