جک قاتل

جک قاتل یا جک قصاب نام مستعاریست که به قاتلی که قتل‌های زنجیره‌ای خود را در محله فقیر نشین وایتچپل انجام می‌داد داده شده‌است. این نامی است که روی نامه‌هایی که به دفتر پلیس رسیده نوشته شده و قاتل خودش را جک قاتل معرفی کرده بود.

او هرگز شناسایی نشد و در یک دوره ۳ ماهه در سال ۱۸۸۸ حداقل ۵ نفر را به قتل رسانید. قربانی‌های این قاتل معمولاً زنان فاحشه بودند. بیشتر قربانی‌ها گلو و بدنشان بریده و بعضی از اندام‌های داخلی بدن سه تن از قربانیان برداشته شده بود.

144051_744877443
در اواسط قرن ۱۹ جمعیت انگلستان رو به افزایش بود و محله‌های فقیر نشین زیاد شده بودند.در ۱۸۸۲، شماری ازیهودیهای ساکن در روسیه و اروپای شرقی که از کشتار خسته شدند به انگلستان بخصوص قسمت شرقی لندن و وایتچپل مهاجرت کردند.در همین زمان ایرلندیهای مهاجر در همان محله‌های نامبرده و فقیر نشین ساکن شدند و جمعیت آن مناطق افزایش یافت.مهاجرت کنندگان فقیر بودند و زنان بسیاری برای ادامه زندگی به فاحشگی روی آوردند. در اکتبر ۱۸۸۸، پلیس لندن جمعیت فاحشه‌ها را ۱٬۲۰۰ نفر تخمین زد که در وایتچپل ۶۲ فاحشه خانه وجود داشت. بیشتر قتل‌ها به جک قاتل نسبت داده شده بود و تعداد قتل‌ها در وایتچپل زیاد شده بود. سرانجام اسکاتلندیارد نامه‌ای دریافت کرد که به قتل‌ها مربوط می‌شد که یک نامه برای فرمانده جرج لاسک نوشته شده بود که در آن بسته پستی کلیه انسان وجود داشت.

1017446810-talab-ir

بعد از قتل الیزابت استراید و کاترین ادواردز در شب ۳۰ سپتامبر، پلیس محدوده جنایت را بررسی کرد. آلفرد لانگ توانست دو دکمه خونی از دامن مقتول در نزدیکی پلکان آپارتمانی در خیابان گلستن کشف کند. نوشته‌ای با گچ روی دیوار نوشته شده بود. نوشته روی دیوار یهودی‌ها مقصر نیستند بود. نوشته به دست کارآگاه دانیل هالز رسید و از روی نوشته کپی برداشته شد.

 

دانستنی های جالب درباره “جک قاتل”

۱٫در پرونده جک قاتل سه مظنون اصلی وجود داشتند؛ یک مهاجر لهستانی، یک وکیل و یک پزشک روسی.

 

۲٫جک آدم کش اغلب زنان خیابانی و دخترانی را که شب ها از خانه بیرون می آمدند به شیوه یکسانی می کشت و جسد آنها را سلاخی می کرد، و این طور به نظر می رسید که جسد قربانیان تحت کالبدشکافی قرار گرفته اند. همین موضوع سبب شده بود تا پلیس به این نتیجه برسد که قاتل دارای پیشینه و تجربه پزشکی است.

 

۳٫ از آنجایی که جرایم قتل در پایان هفته و روزهای تعطیل رسمی و در خیابان های نزدیک به هم اتفاق می افتاد چنین تصوری را شکل داده بود که او یک کارمند است که ساعت کاری منظم و مشخصی دارد‌.

۴٫لقب جک آدم کش از نامه هایی می آمد که ادعا میشد که خود قاتل نوشته و به مرکز پلیس ارسال می کند. او نامه ها را با امضای جک قاتل به پایان می برد. اما بعضی می گویند که چنین نامه ای فقط یک فریب بوده و شاید یکی از روزنامه نگاران برای افزودن هیجان بیشتر به داستان چنین کاری کرده است.

ripperfromhellletter
نامه ی که به مرکز پلیس فرستاده شد

۵٫مورخین می گویند، بنا بر تحقیقات، گویا جک قاتل دارای قدی متوسط و قوی بنیه بوده و حدود ۲۵ تا ۳۵ سال داشته است.

 

۶٫در ماجرای جک آدم کش هیچ ادله و شواهدی برای شناسایی قاتل وجود نداشت و تنها چیزی که مانده بود، اجساد خونی دختران و زنان خیابانی بود.

 

۷٫در شب ۳۰ سپتامبر بر خلاف معمول جسد دو زن به جای یک زن در خیابان های لندن پیدا شد. این برای اولین بار بود که قاتل در یک شب دو زن را کشته بود.

 

۸٫ گفته می شود که آخرین جنایتی که جک آدم کش انجام داد در ماه نوامبر سال ۱۸۸۸ میلادی بوده است.

 

۹٫ملکه ویکتوریا بر این باور بود که جک آدم کش یا یک قصاب است و یا یک چوپان.

 

۱۰٫ کارشناسان جنایی با بررسی نحوه به قتل رسیدن اجساد هیچ گاه نفهمیدند که آیا قاتل راست دست و یا چپ دست بوده است.

 

۱۱٫بعد از قتل آخرین قربانی به نام «مری کلی» ، جرائم زنجیره ای جک آدم کش متوقف شد. هیچ کس نفهمید که چرا او دست از کشتن زنان برداشت؛ آیا او مرده بود، آیا به جرم دیگری زندانی شده بود و یا براساس تصمیم شخصی خود دست از کشتن  برداشته بود؟!


منبع 

مطالب مرتبط

2 دیدگاه در “جک قاتل

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *