HPV چیست؟ از واکسن HPV چه می‌دانید؟

به تازگی و در یکی از قسمت‌های برنامه تلویزیونی ماه عسل به موضوع ویروس HPV و واکسن این ویروس پرداخته شد. در طول این برنامه ادعاهای عجیب و غیرعلمی‌ای پیرامون واکسن HPV مطرح شد و یک موضوع تخصصی به صورت غیرتخصصی و غیرحرفه‌ای در اختیار مخاطب عام قرار گرفت. از این رو تصمیم گرفتیم در یک مطلب علمی به معرفی ویروس HPV و واکسن آن بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

HPV چیست؟

HPV گروهی متشکل از بیش از ۱۵۰ ویروس مرتبط است. به هر ویروس HPV در این گروه یک شماره خاص اختصاص داده می‌شود و تحت عنوان تایپ ویروس از آن یاد می‌شود. نام Human Papillomavirus) HPV) به این دلیل برای این ویروس انتخاب شده است که برخی تایپ‌های این ویروس سبب ایجاد زگیل (پاپیلوم) می‌شوند. برخی تایپ‌های دیگر این ویروس می‌توانند سرطان ایجاد کنند. این ویروس می‌تواند در مردان و زنان سرطان‌های دهان، گلو، مقعد و رکتوم را ایجاد کند. این ویروس همچنین می‌تواند سرطان آلت تناسلی را در مردان ایجاد کند. همچنین عفونت HPV در زنان می‌تواند سرطان‌های دهانه رحم، واژن و ولو را ایجاد کند.
cgi-viruses

ویروس HPV از طریق تماس پوست با پوست منتقل می‌شود و بر این اساس اگر یکی از طرفین رابطه جنسی به ویروس HPV مبتلا باشد، می‌تواند در طول رابطه جنسی این ویروس را به شریک جنسی خود انتقال دهد. در اکثر موارد ویروس HPV خود به خود از بین می‌رود و مشکلی را ایجاد نمی‌کند، اما در مواقعی که ویروس HPV از بین نمی‌رود، می‌تواند سبب ایجاد مشکلاتی چون زگیل‌های تناسلی و سرطان شود.

زگیل‌های تناسلی معمولاً به صورت یک برآمدگی کوچک یا دسته‌ای از برآمدگی‌ها در ناحیه تناسلی ظاهر می‌شوند. این برآمدگی‌ها می‌توانند کوچک یا بزرگ، بلند یا صاف یا گل‌کلمی شکل باشند. HPV می‌تواند سرطان‌های دهانه رحم، ولو، واژن، آلت تناسلی مردانه و مقعد را ایجاد کند، این ویروس همچنین می‌تواند سبب ایجاد سرطان در پشت گلو (پایه زبان و لوزه‌ها) شود.

سرطان دهانه رحم چهارمین سرطان شایع در بین زنان در جهان است. بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان، در سال ۲۰۱۲ تعداد ۵۲۸۰۰۰ مورد جدید سرطان دهانه رحم و ۲۶۶۰۰۰ مورد مرگ ناشی از سرطان دهانه رحم ثبت شده است. با این حال میزان بروز سرطان دهانه رحم در زنان ایرانی کم بوده و بر اساس یک مطالعه اپیدمیولوژیک انجام شده در سال ۲۰۱۳ به طور میانگین ۲٫۵ خانم از هر ۱۰۰۰۰۰ خانم ایرانی بر اساس یافته‌های پاتولوژی (آسیب‌شناسی) مبتلا به سرطان دهانه رحم بوده‌اند. همچنین در این مطالعه میزان مرگ ناشی از سرطان دهانه رحم در ایران به طور میانگین ۱٫۰۴ نفر از هر ۱۰۰۰۰۰ خانم ایرانی اعلام شده است. بر اساس این مطالعه میزان مرگ ناشی از سرطان دهانه رحم نسبت به شیوع سرطان دهانه رحم در ایران ۴۲ درصد بوده است و میزان ابتلا به سرطان دهانه رحم بعد از سن ۳۰ سالگی و بین سنین ۵۵ تا ۶۵ سالگی افزایش یافته است. با توجه به همین مطالعه اپیدمیولوژیک انجام شده، شیوع ابتلا به ویروس HPV در بیماران مبتلا به سرطان دهانه رحم ۷۶ درصد و در زنان سالم ۷ درصد بوده است.

از واکسن HPV چه می‌دانید؟

در حال حاضر دو واکسن با نام‌های تجاری سراویکس (Cervarix) و گارداسیل (Gardasil) برای ویروس HPV وجود دارد. سراویکس یک واکسن دوگانه است که علیه تایپ‌های ۱۶ و ۱۸ ویروس HPV تولید شده است و گارداسیل یک واکسن چهارگانه است که علیه تایپ‌های ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ ویروس HPV تولید شده است. (تایپ‌های ۱۶ و ۱۸ ویروس HPV مسئول ایجاد بیشتر سرطان‌های دهانه رحم و تایپ‌های ۶ و ۱۱ ویروس HPV مسئول ایجاد بیشتر زگیل‌های تناسلی هستند)

بر اساس یک بررسی متاآنالیز انجام شده در ایران برای تعیین میزان شیوع تایپ‌های مختلف ویروس HPV در میان زنان ایرانی، تایپ‌های ۶، ۱۱، ۱۶، ۱۸، ۳۱ و ۳۳ ویروس HPV بیشترین شیوع را در بین زنان ایرانی مبتلا سرطان‌های دهانه رحم (با گریدهای مختلف) داشتند و تایپ‌های ۶، ۱۱، ۱۶، ۱۸، ۳۱ و ۴۵ ویروس HPV بیشترین شیوع را در بین زنان ایرانی سالم از نظر سرطان دهانه رحم اما مبتلا به ویروس HPV داشتند. در این بین تایپ ۱۶ ویروس HPV بیشترین شیوع را در بین زنان ایرانی مبتلا به ویروس HPV داشته است و پس از آن نیز تایپ ۱۸ ویروس HPV بیشترین شیوع را داشته است. با توجه به همین بررسی برآورد شده است که واکسن سراویکس می‌تواند در حدود ۶۴٫۵ درصد پیشگیری از ابتلا به سرطان دهانه رحم را برای زنان ایرانی ایجاد کند و میزان پیشگیری ایجاد شده از ابتلا به سرطان دهانه رحم توسط واکسن گارداسیل برای زنان ایرانی حدود ۷۳٫۹ درصد برآورد شده است.

با توجه به مطالب عنوان شده به راحتی می‌توان متوجه شد که شیوع ویروس HPV در بین زنان ایرانی پایین و شیوع سرطان دهانه رحم در بین زنان ایرانی بسیار پایین است و واکسن‌های HPV نیز برخلاف ادعای مطرح شده در برنامه ماه عسل هیچ‌گاه نمی‌توانند به صورت ۱۰۰ درصدی مانع ابتلا به سرطان دهانه رحم شوند. با این حال باید بررسی کرد که با توجه به آمار شیوع ویروس HPV و سرطان دهانه رحم در بین زنان ایرانی و همچنین تاثیر حدودی (بر اساس مطالعات انجام شده) واکسن‌های HPV در پیشگیری از ابتلا به سرطان دهانه رحم، آیا استفاده فراگیر از واکسن HPV برای زنان ایرانی منطقی و علمی است؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است به برخی عوارض و خطرات گزارش شده پیرامون واکسن HPV بپردازیم:

 • انجمن متخصصان اطفال آمریکا هشدار داده است که بر اساس شواهد و گزارش‌ها، واکسن HPV ممکن است سبب ایجاد نارسایی زودرس تخمدان (تحت عنوان یائسگی زودرس نیز شناخته می‌شود) شود. این انجمن هشدار داده است که هیچ بررسی دقیقی از نظر تاثیر واکسن HPV بر سلامت و عملکرد تخمدان‌ها انجام نشده است و بر اساس گزارش‌ها به نظر می‌رسد که این واکسن تاثیر منفی بر روی عملکرد تخمدان‌ها دارد و ممکن است سبب نارسایی تخمدان‌ها شود. این انجمن به سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) و کمیته مشورتی در زمینه اقدامات ایمنی‌سازی (ACIP) هشدار داده است که برای تایید ایمن بود واکسن HPV نیاز به بررسی‌های دقیق‌تر و بیشتری از جمله تاثیر کوتاه‌مدت و بلندمدت این واکسن بر سلامت و عملکرد تخمدان‌ها است.
 • در ژاپن و به دنبال اعتراض‌ها و پیگیری‌های خانواده‌هایی که دختران آن‌ها در طول سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ واکسن HPV دریافت کرده‌اند پس از دریافت واکسن HPV دچار عوارض شدیدی شده‌اند، دادگاه برگزار شد. وزارت بهداشت، کار و رفاه ژاپن نیز پس از دریافت گزارش‌های مختلف از عوارض واکسن HPV، برنامه واکسینه کردن دختران ۱۲ تا ۱۶ سال توسط واکسن HPV را متوقف کرد. طبق اعلام وزارت بهداشت ژاپن از حدود ۳٫۳۹ میلیون زنی که این واکسن را دریافت کرده بودند، ۲۹۴۵ نفر عوارض مختلفی را گزارش کردند.
 • در مقاله‌ای از یک متخصص آمریکایی به وضوح و بر اساس آمار نشان داده شده است که اثربخشی واکسن HPV چنان که ادعا می‌شود بالا نیست و حتی در برخی موارد دخترانی که واکسن را دریافته نکرده‌اند نتایج بهتری را دریافت کرده‌اند. در این گزارش همچنین به برخی عوارض و خطرات گزارش شده واکسن HPV از جمله مرگ نیز اشاره شده است.
 • در گزارش‌های مختلفی نیز به مواردی از مرگ، ناتوانی‌های جسمی مختلف و عوراض مختلف دیگر پس از دریافت این واکسن اشاره شده است. (با کلیک بر روی هر کدام از اعداد می‌توانید به یکی از گزارش‌ها دسترسی پیدا کنید: ۱، ۲، ۳ و ۴)

سخن پایانی

در ویرایش نوزدهم کتاب اصول طب داخلی هاریسون (مرجع اصلی طب داخلی برای پزشکان) زیرفصل شماره ۲۲۲، صفحه ۱۲۰۱ به صراحت بیان شده است که برای همه افراد (چه کسانی که واکسن HPV را تزریق کرده‌اند و چه کسانی که واکسن HPV را تزریق نکرده‌اند) رفتارهای مشخص می‌تواند ریسک ابتلا به ویروس HPV را کاهش دهد و تنها راهی که می‌تواند مانع ابتلا به ویروس HPV شود، خودداری کردن از روابط و رفتارهای ناسالم جنسی است. با توجه به این مطلب به راحتی می‌توان متوجه شد که عامل اصلی ابتلا به ویروس HPV روابط و رفتارهای ناسالم جنسی است و به همین دلیل است که شیوع ویروس HPV و سرطان دهانه رحم در کشورهای غربی که روابط غیرمشروع و ناسالم جنسی رواج بالایی دارد، بالا است و در مقابل شیوع ویروس HPV و سرطان دهانه رحم در ایران بسیار پایین است و این به فرهنگ سالم و باورهای دینی مردم ایران در زمینه مسائل جنسی برمی‌گردد.

با وجود همه موارد مطرح شده در این مقاله، چند سوال اساسی از مجری محترم برنامه ماه عسل، مهمان محترم برنامه ماه عسل و وزارت محترم بهداشت مطرح می‌شود که بهتر است در راستای احترام به شعور و حق آگاهی مخاطب به آن پاسخ دهند:

 1. بر اساس کدام آمار و بررسی‌ علمی در طول برنامه ماه عسل چنین به مخاطب القا شد که کشور ما در آینده دچار یک سونامی ابتلا به ویروس HPV و به دنبال آن سرطان دهانه رحم خواهد شد؟
 2. با توجه به اینکه فرهنگ و باور دینی در کشور ما با کشورهای غربی کاملاً متفاوت است و همین موضوع سبب شده میزان روابط و رفتارهای ناسالم جنسی در بین ایرانی‌ها بسیار پایین باشد و به دنبال آن شیوع ویروس HPV و سرطان دهانه رحم نیز پایین باشد، آیا عوامل و مهمان برنامه ماه عسل از پشت صحنه مسائلی خبر دارند که قرار است در آینده گریبان‌گیر کشور شود و بر این اساس از یک سونامی ابتلا به HPV هشدا می‌دهند؟
 3. با وجود اینکه در منابع معتبر علم پزشکی به صراحت اعلام شده است که تنها راه برای ممانعت از ابتلا به ویروس HPV، خودداری کردن از روابط و رفتارهای ناسالم جنسی است، چگونه در برنامه ماه عسل چنین به مخاطب القا می‌شود که تقربیاً تنها راه نجات از این ویروس و عوراض آن واکسن HPV است؟
 4. با وجود اینکه بررسی‌های علمی نشان داده‌اند واکسن HPV نمی‌تواند به طور کامل از ابتلا به سرطان دهانه رحم جلوگیری کند و میزان پیشگیری از ابتلا به سرطان دهانه رحم توسط واکسن‌های HPV سراویکس و گارداسیل برای زنان ایرانی احتمالاً به ترتیب چیزی در حدود ۶۴٫۵ درصد و ۷۳٫۹ درصد است، چگونه مهمان برنامه ماه عسل عنوان می‌کند که این واکسن‌ها مصونیتی در حد ۱۰۰ درصد را ایجاد می‌کنند؟
 5. مجری برنامه ماه عسل عنوان کرده است که این موضوع با تایید و نظرات وزارت بهداشت عنوان شده است، لطفاً وزارت بهداشت به مردم اطلاع‌رسانی کند که چگونه یک موضوع تخصصی به صورت غیرتخصصی و غیرعلمی با تایید وزارت بهداشت در اختیار مخاطب عام قرار می‌گیرد و اطلاعت نادرستی را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد و مخاطب را از فاجعه‌ای بترساند که مشخص نیست بر اساس کدام شواهد و بررسی‌های علمی چنین فاجعه‌ای پیش روی کشور ما قرار دارد؟
 6. با وجود عوارضی مختلف واکسن HPV و نگرانی‌هایی که نسبت به خطرات بررسی نشده این واکسن وجود دارد و البته با توجه به این نکته که میزان ابتلا به ویروس HPV و سرطان دهانه رحم در ایران بسیار پایین است، مهمان برنامه ماه عسل بر اساس کدام منطق و سواد علمی به خود اجازه می‌دهد که در یک برنامه عمومی این واکسن را برای تمام دختران این سرزمین تجویز کند؟

  منبع : Viatech

مطالب مرتبط

یک دیدگاه در “HPV چیست؟ از واکسن HPV چه می‌دانید؟

 1. من برنامه را ندیدم ، اما این نوشته خلاف تمام مطالب هست که مطالعه کردم ، بعد چهل سال لطفا خجالت بکشید و شعار ندید ، اینجا منبر نیست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *