رزولوشن چشم انسان چقدر است؟

بر اساس محاسبات دکتر راجر کلارک که یک دانشمند و عکاس است رزولوشن چشم انسان ۵۷۶ مگاپیکسل است. این عدد در مقایسه با یک دوربین دیجیتال که رزولوشن در حد ۱۶ مگاپیکسل دارد عدد بزرگی است ولی معنای این عدد چیست؟ آیا چشم انسان با دوربین قابل مقایسه است؟

رزولوشن-چشم-انسان-چقدر-است؟-768x482

مردم همیشه به دنبال وسایلی هستند که یک تصویر صاف و درخشان به آن‌ها بدهد. ولی پیشرفت‌های سریع در فناوری نوری و نمایشگرها این سوال را مطرح می‌کند: در چه نقطه‌ای چشم انسان دیگر نمی‌تواند تفاوت بین یک رزولوشن و رزولوشن بالاتر را تشخیص دهد؟ دانستن قدرت تفکیک (رزولوشن) چشم انسان بر حسب مگاپیکسل می‌تواند راهی برای فهمیدن جواب این سوال باشد.

رزولوشن ۵۷۶ مگاپیکسل بدین معنی است که برای ساختن یک صفحه‌ی نمایش با تصویری واضح و روشن که شما نتوانید پیکسل‌های آن را تشخیص دهید باید ۵۷۶ میلیون پیکسل را در یک ناحیه به اندازه‌ی میدان دید شما قرار داد. برای بدست آوردن این عدد دکتر کلارک فرض کرده است که چشم در میدان دید انسان دقت بهینه را داشته باشد یعنی فرض شده است که چشمان شما قبل از شما در صحنه حرکت می‌کنند. ولی در یک نگاه گذرا، رزولوشن به مقدار خیلی کمتری افت می‌کند که حدود ۵ تا ۱۵ مگاپیکسل است.

جالب است بدانید چشمان انسان عیوب زیادی دارند که در یک دوربین عکاسی قابل قبول نیستند و اگر دوربینی بخرید که این عیوب را داشته باشند حتماً آن را پس خواهید داد. شما تنها رزولوشن بالا را در یک ناحیه‌ی کوچک در مرکز بینایی‌تان می‌بینید که گوده‌ی مرکزی نامیده می‌شود. همچنین چشم انسان یک نقطه‌ی کور دارد که مربوط به جایی است که عصب‌های بینایی از جلوی شبکیه رد می‌شوند. حرکت چشمان در یک صحنه فقط برای جمع‌آوری اطلاعات بیشتر نیست بلکه برای تصحیح این عیوب در سیستم بینایی هستند.

در واقع می‌توان گفت که سوال در مورد رزولوشن چشم یک سوال اشتباه است. چشم یک لنز دوربین نیست که عکس‌هایی در حافظه‌ی شما ذخیره کند. چشم‌ها بیشتر شبیه به کارآگاه هستند که سرنخ‌هایی از محیط گردآوری می‌کنند و سپس آن‌ها را به مغز منتقل کرده تا به هم چسبانده و یک تصویر کامل خلق کنند. مطمئناً یک رزولوشن تصویر وجود دارد که در آن چشم شما دیگر قادر به تشخیص بین پیکسل‌ها نیست ولی در تجربه‌ی روزانه‌ی ما از حس بینایی این قدرت تفکیک کم اهمیت است.


منبع

مطالب مرتبط

یک دیدگاه در “رزولوشن چشم انسان چقدر است؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *