آیا می‌توان بدون لاغر شدن صورت وزن کم کرد؟

چاقی از نظر سلامتی به هیچوجه مطلوب نیست ولی کاهش وزن اغلب باعث لاغر شدن صورت و چروک برداشتن آن می‌شود. از طرف دیگر پُر بودن صورت معمولاً باعث می‌شود شخص ظاهر بهتری داشته باشد. بسیاری از افراد به دنبالی راهی هستند که فقط صورت‌شان تپل باشد و بقیه اعضای بدن‌شان دچار چاقی و چربی اضافه نشود ولی واقعیت این است که تقریباً ورزش و تغذیه‌ای برای انجام این کار وجود ندارد.

آیا-می_توان-بدون-لاغر-شدن-صورت-وزن-کم-کرد؟-768x768

شما ممکن است به صورت ژنتیکی صورت تپلی داشته باشید ولی اگر بخواهید با خوردن غذای خاص (مثلاً ژله و …) یا ورزش و ماساژ بخصوصی آن را تپل کنید بدون اینکه بقیه بدن‌تان چاق شود موفق نخواهید بود. مثلاً اگر بخواهید چربی‌های پشت، پهلو و شکم‌تان آب شود معمولاً به همان نسبت بقیه‌ی بدن‌تان نیز لاغر می‌شود. در هنگام کاهش وزن در واقع سلول‌های چربی نمی‌سوزند بلکه کوچک می‌شوند. کاهش وزن معمولاً باعث کاهش متناسب چربی در تمام بدن می‌شود. مثلاً اگر ۱۰ درصد چربی بدن‌تان کمتر شود این ۱۰ درصد در صورت‌تان بیشتر به چشم می‌آید تا در شکم‌تان. بهمین دلیل آخرین جای بدن که چاق شده است در هنگام کاهش وزن اول از همه شروع به لاغر شدن می‌کند. مثلاً اگر صورت‌تان آخر از همه شروع به تپل شدن کرده است در هنگام لاغر شدن اولین بخشی است که لاغر می‌شود.

جنسیت نیز در ذخیره شدن چربی مؤثر است. بیشتر زن‌ها در قسمت ران و باسن‌شان چاق می‌شوند درحالیکه مردان چربی بیشتری را در اطراف شکم ذخیره می‌کنند.

ورزش کردن علاوه بر اینکه به شما در آب کردن چربی‌ها کمک می‌کند باعث می‌شود ماهیچه‌های شما حجیم‌تر شده و اندام زیباتری داشته باشید. بدن یک ورزشکار می‌تواند وزن زیادی داشته باشد ولی چربی اضافه نداشته باشد چون قوی‌تر شدن و بزرگ‌تر شدن ماهیچه‌ها باعث افزایش وزن می‌شود بدون اینکه بدن ظاهر چاق و نامطلوبی داشته باشد. همچنین طبق تحقیقی که در سال ۲۰۰۳ انجام شد مشخص شد که ورزش کردن بیشتر چربی‌های اطراف شکم را آب می‌کند.

برای جلوگیری از چروک شدن صورت‌تان نیز بهتر است سبزیجات تازه و میوه‌های رنگی مصرف کنید، سیگار نکشید، شکر و غذاهای فرآوری شده را کمتر مصرف کنید و به اندازه‌ی کافی بخوابید.

همچنین بهتر است بعد از ۳۰ سالگی که حجم ماهیچه‌ها شروع به کاهش می‌کند اگر ورزش سنگینی انجام می‌دهید رژیم غذایی مناسبی نیز داشته باشید تا کمبود مواد غذایی باعث تحلیل رفتن ماهیچه‌های‌تان نشود.


منبع 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *